Tehnički zbor 2007. godina

Javna pokazna vježba 2007.

Vatrogasna zajednica Grada Bjelovara povodom Mjeseca zaštite od požara održala je 19.05.2007. godine tehnički zbor vatrogasnih postrojbi Zajednice u obliku javne pokazne vatrogasne vježbe.

vat vjezba1

Javna pokazna vježba održana je sa ciljem provjere spremnosti, osposobljenosti, uvježbanosti i mobilizacije operativnog članstva i tehnike sa sredstvima za gašenje svih čimbenika vatrogastva na području Grada Bjelovara, načina zajedničkog djelovanja i zapovijedanja u slučaju velikih i raznovrsnih intervencija, a sa krajnjim ciljem upoznavanja svekolike javnosti, gradske i županijske vlasti sa stanjem u ovom vrlo važnom sigurnosnom segmentu za stanovništvo Grada Bjelovara.

Učesnici: Javna vatrogasna postrojba Grada Bjelovara, Profesionalna vatrogasna postrojba u gospodarstvu Česma-Furnir, Profesionalna vatrogasna postrojba u gospodarstvu Iverica, vatrogasne postrojbe dobrovoljnih vatrogasnih društava Bjelovar, Breza, Brezovac, Galovac, Gudovac, Gornje Plavnice, Nove Plavnice i križevačka cesta, Novoseljani, Prespa, Prgomelje, Rajić, Stančići, Tomaš, Velika Ciglena, Veliko Korenovo i Ždralovi te vatrogasne postrojbe dobrovoljnih vatrogasnih društava u gospodarstvu Česma, INA Trgovina i Naftaplin, Sirela i Željezničar.

Navedene učesnike činilo je 16 Dobrovoljnih vatrogasnih društava, 4 Dobrovoljna vatrogasna društva u gospodarstvu, 2 Profesionalne vatrogasne postrojbe u gospodarstvu i 1 Javna vatrogasna postrojba Grada. U vježbi su aktivno učestvovala 104 operativna vatrogasca sa 24 vozila.

Javna pokazna vježba sadržana je iz četiri dijela - tematsko-taktičke cjeline:

Prvi dio tematski obuhvaća područje TEHNIČKIH INTERVENCIJA. Što je društvo razvijenije sve više je i u stalnom porastu broj takozvanih tehničkih intervencija. One u Europi dosežu omjer 80% u korist tehničkih u usporedbi sa 20% požarnih intervencija, dok se to u Gradu Bjelovaru približilo 50/50 % One se događaju u svakodnevnom ljudskom životu i područjima ljudskih aktivnosti kao što su u svim vrstama prometa; cestovnom, željezničkom, zračnom i pomorskom; za vrijeme prirodnih, elementarnih nepogoda u obliku obilnih kiša, snijega, olujnih vjetrova, suša, potresa, erupcija vulkana, u vrijeme ratnih događanja kao posljedica bombardiranja, raketiranja i miniranja, te djelovanja bojnih otrova, na građevinama, u industriji i tako dalje. Osim spašavanja ljudskih života spašavaju i životinje iz različitih situacija.

vat vjezba2

Vatrogasci su posebno ugroženi na ovakvim intervencijama od mogućih ozljeda u obliku rana, priklještenja, pada dijelova karoserije i prijenosom zaraznih bolesti putem krvi i drugih tjelesnih tekućina sa kojima dolaze u doticaj putem ozlijeđenih osoba. 

vat vjezba3

U 2006. godini JVPG Bjelovara imala je 35 tehničkih intervencija od čega 17 u cestovnom prometu, 6 na objektima, 6 na otvorenom prostoru saniranje i uklanjanje prepreka i 6 spašavanje ljudi i životinja. Ove godine do sada bilježe 3 slučaja spašavanja životinja.

vat vjezba4

Na vježbi se mogla vidjeti simulacija tehničkih zahvata na osobnom vozilu sa ciljem oslobađanja prostora radi izbave priklještenih osoba, što je i najčešći slučaj pri prometnim nesrećama bez požara, gašenje osobnog vozila u slučaju požara istog, pomicanje vozila kao simulaciju vozila koje je zapriječilo put vatrogasnim vozilima i na kraju dvojicu vatrogasaca opremljenih specijalnim odijelima za rad u prostoru koji je zagađen opasnim tvarima – plinovima, parama, maglicama i aerosolima opasnih tekućina, kiselinama, lužinama.

Drugi dio tematski pokriva područje SPAŠAVANJA SA VISINA. Spašavanje sa visina ili viših objekata postaje potrebom kada zbog požara ili nekih drugih razloga, koji su se dogodili na nižim katovima objekta, nije moguće izbaviti osobe na siguran vanjski prostor. Osobe postaju ugrožene kako vatrom i toplinom tako i produktima gorenja, kao što su dim i otrovni plinovi od kojih su najčešći ugljični monoksid i ugljični dioksid. Najveći broj osoba smrtno strada uslijed trovanja produktima gorenja čemu pridonosi i nastanak panike. Stubišta i otvori za dizala postaju dimovodni kanali kojima se dim i plinovi brzo šire na više katove.
Sve te opasnosti vrebaju i na vatrogasce.
Na vježbi je prikazano spašavanje uz pomoć auto-ljestve, velikog zračnog uskočnog jastuka i hidrauličke zglobne platforme. Pretpostavka je da je u zgradi zahvaćenoj požarom ostalo na višim katovima ugroženo više osoba. Spašavanje je izvedeno uz pomoć autoljestve i uskočnog zračnog jastuka, dok je hidraulička zglobna platforma simulirala izbavu uz pomoć spiralne spusnice.
Tijekom prošle godine nije bilo intervencija spašavanja osoba sa visina, ali je bilo spašavanja životinja.

Treći dio tematski je obuhvatio GAŠENJE POŽARA STAMBENOG OBJEKTA uz upotrebu mlazeva vode. Požari građevina čine najbrojniju skupinu požara, a požari stambenih objekata unutar nje su najzastupljeniji. U prošloj godini od 61 požara građevina 36 ih je bilo na stambenim objektima.
Kod ovakvih požara prioritet je izbava osoba, a potom gašenje. Vatrogasci su ugroženi u prvom redu toplinom, a narušena statika ili nosivost konstrukcija objekta tijekom požara u velike prijeti urušavanjem i zatrpavanjem vatrogasaca.
Na vježbi je prikazan način korištenja vode putem mlaza visokog pritiska sa visokotlačnog modula, klasičnog mlaza i bacača vode sa vozila. Da ne bi dodatno oštećivali objekat ovom prilikom nije korištena voda, već su mlazevi postavljeni u fazu pred korištenje.

Četvrti dio tematski je sličan trećem dijelu, a obuhvaća POŽARE STAMBENIH I GOSPODARSKIH OBJEKATA. Požari gospodarskih objekata najčešći su na našim prigradskim područjima. To su požari sjenika, štagljeva, staja, sušara i sličnih objekata. To su intervencije u kojima svoje učešće uzimaju vatrogasne postrojbe dobrovoljnih vatrogasnih društava, pa tako i u ovoj vježbi te postrojbe su činile najbrojniju skupinu Dio ih se događa i u gospodarstvu na strojevima, opremi, energetskim postrojenjima. Na tim intervencijama prvenstveno sudjeluju vatrogasne postrojbe u gospodarstvu.  Na vježbi je prikazan rad tih postrojbi za koje je karakteristično da koriste vatrogasne traktorske cisterne. Oni su izvršili relejnu dobavu vode zatvorenog tipa na dva pravca. Na jednom pravcu je cilj dobaviti dodatne količine vode za potrebe vatrogasnog vozila, a na drugom dobava dodatnih količina vode i gašenje gospodarskog objekta vatrogasnom traktorskom cisternom uz upotrebu tri mlaza vode.

Na kraju je prikazano djelovanje vatrogasnih bacača vode, koji se još nazivaju topovima i monitorima, a služe za dobavu vode i pjene u slučajevima kada je potrebna velika količina sredstva za gašenje, kada se vozilima ne može prići bliže mjestu požara te kada postoji opasnost od topline i eksplozije.

 vat vjezba26

vat vjezba27

Vježbu je osmislio, te uvježbao zapovjednik VZG Bjelovara i JVPG Bjelovara Milan Fučkor, ing. zop-a., a zamjenik zapovjednika JVPG Bjelovara Davor Đalog, dipl. ing. sig. je izdao zapovijed postrojbama za početak vježbi.  Komentar vježbe putem razglasa vršio je tajnik VZG Bjelovara Darko Despot.

I za kraj nekoliko fotografija Bjelovara sa visine 29 metara (od krajnjih 32 metra koliko dosežu vatrogasne ljestve)

Vozila i oprema

skoda kemijsko cisterna manja
Zapovjedno vozilo
- služi za prijevoz vatrogasaca
- marka i tip vozila:
Škoda Octavia 1.6 Combi
Kombinirano kemijsko vozilo
- služi za gašenje požara vodom,
pjenom i prahom
- marka i tip vozila: FAP 1314S
- 3 člana posade
- 1000 kg praha
- 3000 lit vode
- 300 lit pjenila 
Autocisterna
- služi za gašenje požara vodom i dobavu vode na požarište
- marka i tip vozila: FAP 2026
- 3 člana posade
- 7000 lit vode
     
  platforma  
  Hidraulična zglobna platforma
- služi za spašavanje osoba te
za gašenje na visinama
- marka i tip vozila: TAM 190T15
- visina platforme - 21 metar
 

  

VZG Bjelovar:  zapovjedno vozilo
kombinirano kemijsko vozilo
autocisterna
zglobna hidraulična platforma 21 m

JVPG Bjelovar: zapovjedno vozilo (2)
navalno vozilo 
autocisterna
kemijsko vozilo
kombinirano kemijsko vozilo
tehničko vozilo
auto ljestva 32 m
vozilo za prijevoz opreme i sredstava za gašenje
terensko vozilo    

PVPG Kronospan CRO:   kemijsko vozilo
VMŠ

 
DVDG Česma: kombi
VMŠ

 
DVDG INA Bjelovar: kombi
VMŠ  

DVDG Sirela: VMŠ (2) 
VW Caddy (2 u vlasništvu tvrtke)  

DVDG Željezničar: VMŠ  

DVD Bjelovar: navalno
autocisterna 
VMŠ  

DVD Breza: traktorska cisterna 3200 lit
VMŠ  

DVD Brezovac: traktorska cisterna 3200 lit
VMŠ  

DVD Galovac: navalno vozilo  

DVD Gornje Plavnice: traktorska cisterna 3000 lit  

DVD Gudovac: malo navalno
VMŠ  

DVD Nove Plavnice i
Križevačka cesta:
kombinirano kemijsko vozilo
(u vlasništvu VZG Bjelovara)
VMŠ  

DVD Novoseljani: VMŠ  

DVD Prespa: traktorska cisterna 3000 lit
VMŠ  

DVD Prgomelje: autocisterna (u vlasništvu VZG Bjelovara)
VMŠ (2)

DVD Rajić: traktorska cisterna 2500 lit  

DVD Stančići: traktorska cisterna 3200 lit
VMŠ (2)   

DVD Tomaš: traktorska cisterna 2500 lit
VMŠ  

DVD Velika Ciglena: traktorska cisterna 6000 lit
VMŠ  

DVD Veliko Korenovo: traktorska cisterna 3200 lit
VMŠ

DVD Ždralovi: traktorska cisterna 3200 lit
VMŠ

Športska sekcija

Športska sekcija

Tijekom 2006. godine Vatrogasna zajednica Grada Bjelovara osnovala je sportsku ekipu, s ciljem da promovira grad i županiju na sportskim natjecanjima u Republici Hrvatskoj. Članovi sportske ekipe su većinom članovi DVD-a Bjelovar.

Osnivanju sportske sekcije prehodila je promotivna biciklistička vožnja od Bjelovara do Rovinja u rujnu 2005. godine. Poslije toga došlo se na ideju o osnivanju sportske sekcije jer među članovima DVD-a ima dosta članova koji se bave sportom.

Prvi nastup sportske sekcije bila je međunarodna utrka vatrogasaca u Fužinama 2006. godine. Naš član Mladen Tabaček osvojio je 4. mjesto u ukupnom poretku, te 2. mjesto u kategoriji seniori muški.

Vatrogasna zajednica Grada Bjelovara

VZG Bjelovara
Vatrogasna zajednica Grada Bjelovara
43000 BJELOVAR • Otona Kučere 1 • Tel./fax. 043/217 120
Mob. (predsjednik): 0997322810, VPN: 450
Mob. (zapovjednik): 0989839652, VPN 301
Mob. (tajnica): 0997322640, VPN: 451
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. • Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. 

Vatrogasna zajednica dobrovoljna je stručna, humanitarna i nestranačka udruga od interesa za Republiku Hrvatsku u području zaštite od požara i vatrogastva. Zajednica je osnovana s ciljem unapređivanja, organiziranja i djelovanja dobrovoljnog i profesionalnog vatrogastva i vatrogasnih postrojbi, te promicanja interesa udruga dobrovoljnih vatrogasaca i vatrogasnih postrojbi na području Grada Bjelovara. Vatrogasna zajednica Grada Bjelovara je organizacija u kojoj su udružene dvije članice profesionalnih vatrogasnih postrojbi i 19 članica dobrovoljnih vatrogasnih društava. Područje djelovanja je Grad Bjelovar i 31 pripadajuće naselje, obuhvaćajući ukupnu površinu od 191,9 km2, gdje živi oko 44 tisuće stanovnika.

 Vatrogasnu zajednicu Grada Bjelovara čine:

1 javna profesionalna vatrogasna postrojba
• JVP GRADA BJELOVARA
1 profesionalna vatrogasna postrojba u gospodarstvu
• PVPG KRONOSPAN CRO
16 dobrovoljnih vatrogasnih društava (teritorijalnih)
• DVD BJELOVAR
• DVD BREZA
• DVD BREZOVAC
• DVD GALOVAC
• DVD GORNJE PLAVNICE
• DVD GUDOVAC
• DVD NOVE PLAVNICE I KRIŽEVAČKA CESTA
• DVD NOVOSELJANI
• DVD PRESPA
• DVD PRGOMELJE
• DVD RAJIĆ
• DVD STANČIĆI
• DVD TOMAŠ
• DVD VELIKA CIGLENA
• DVD VELIKO KORENOVO
• DVD ŽDRALOVI
3 dobrovoljna vatrogasna društva u gospodarstvu
• DVDG ČESMA
• DVDG INA BJELOVAR
• DVDG SIRELA

Zajednica razvija i unapređuje rad dobrovoljnih vatrogasnih društava i vatrogasnih postrojbi na području Grada Bjelovara sukladno tehničkom razvoju i dostignućima tehnologije, te razvoju zaštite od požara u domovini i svijetu uvažavajući i zaštitu okoliša.
Ona je aktivan čimbenik u provođenju preventivnih mjera zaštite od požara i spašavanju ljudi i imovine ugroženih požarom, te u zaštiti od prirodnih nepogoda. 
Prati, usmjerava i usklađuje rad svih članica u ostvarivanju zadataka i poslova u oblasti zaštite od požara, te pri spašavanju ljudi i imovine zahvaćenih prirodnim i elementarnim nepogodama. 
Ostvaruje suradnju sa PU Bjelovarsko-bilogorskom i Područnim uredom zaštite i spašavanja Bjelovar na poslovima vatrogastva, zaštite od požara i elementarnih nepogoda.

Zajednica ostvaruje ciljeve i zadatke, a posebice:

  • promiče, zastupa, usklađuje i štiti zajedničke interese svojih članica pred tijelima lokalne uprave i samouprave,
  • ostvaruje neposrednu suradnju s javnim vatrogasnim postrojbama i ustrojstvenim jedinicama za zaštitu od požara Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske,
  • zajedno sa svojim članicama promiče aktivnosti i djelatnosti dobrovoljnog i profesionalnog vatrogastva,
  • prati i analizira stanje u vatrogastvu, te poduzima akcije i mjere na unapređivanju vatrogastva, djelatnosti zaštite od požara, te djelatnosti koje se odnose na pomoć pri elementarnim nepogodama, zaštitu okoliša, te druge humanitarne poslove,
  • analizira i prati provođenje mjera u oblasti zaštite od požara, te inicira njihove dopune i izmjene,
  • potiče aktivnosti svojih članica na provođenju preventivnih i drugih mjera radi ostvarivanja zadataka u oblasti zaštite od požara kao i radi unapređivanja vatrogastva u cjelini,
  • razvija i provodi aktivnosti što se odnose na spašavanje ljudi i imovine ugroženih prirodnim nepogodama,
  • razvija i provodi aktivnosti humanitarnog značenja,
  • razvija i provodi aktivnosti na zaštiti okoliša u suradnji sa Uredom za prostorno uređenje i zaštitu okoliša Grada Bjelovara,
  • potiče akcije i poduzima mjere za osnivanje dobrovoljnih vatrogasnih društava, javnih i dobrovoljnih vatrogasnih postrojbi,
  • potiče i usmjerava aktivnosti svojih članica na osnivanju klubova, sekcija i drugih oblika udruživanja vatrogasaca radi razvoja vatrogasne djelatnosti i ustroja, te zadovoljavanja potreba članica Zajednice,
  • unapređuje zaštitu od požara, a posebice sudjelovanjem u preventivnim aktivnostima, pridonosi razvoju kulture u zaštiti od požara, zaštiti života i imovine, zaštiti okoliša i djelatnostima humanitarnog karaktera,
  • surađuje s odgojnim i obrazovnim institucijama i nadležnim općinskim, gradskim i županijskim tijelima u poslovima školovanja vatrogasnih kadrova, osposobljavanja i usavršavanja vatrogasaca,
  • priređuje i provodi stručna savjetovanja i seminare, vatrogasna natjecanja, vatrogasne kampove i druge stručne, te informativno-propagandne aktivnosti od šireg značenja za vatrogastvo i djelatnost zaštite od požara, posebice u stjecanju vatrogasne kulture očuvanja okoliša,
  • organizira informativnu, propagandnu i nakladničku djelatnost iz područja vatrogastva i zaštite od požara,
  • sudjeluje u pripremama i provođenju zaštite od požara i prirodnih nepogoda, te u izvanrednim i ratnim uvjetima u skladu s propisima iz ovog područja,
  • ostvaruje suradnju s odgovarajućim udrugama u zemlji i inozemstvu,
  • obavlja povjerene poslove javnih ovlasti utvrđenih zakonima i propisima,
  • priređuje raznovrsne oblike tehničke i druge pomoći, informiranje, odgoj i obrazovanje, te organizira gospodarske, pravne, osiguravajuće, bankarske i druge pomoći i usluge za svoje članice,
  • surađuje s tijelima lokalne uprave i samouprave, poduzećima, sredstvima javnog priopćavanja i drugim pravnim i fizičkim osobama radi izvršavanja svojih ciljeva i zadataka,
  • priređuje i provodi druge poslove od interesa za svoje članice, te za razvoj i promidžbu vatrogastva i zaštite od požara, spašavanje pri prirodnim nepogodama, očuvanje okoliša i humanitarne poslove na području Grada Bjelovara, surađuje sa županijskim i gradskim udrugama humanitarnog značenja.

 



Vatrogasna zajednica Grada Bjelovara

VZG Bjelovara je pravni slijednik Vatrogasnog saveza Općine Bjelovar. Istraživanjima koja još uvijek traju u suradnji sa Državnim arhivom u Bjelovaru, pronađeni su prvi spomeni oblika udruživanja vatrogasnih organizacija na području sadašnjeg Grada Bjelovara. Isti datiraju iz dvadesetih godina dvadesetog stoljeća.

Dodavši ovome da je prvo dobrovoljno vatrogasno društvo osnovano 1873. godine (DVD Bjelovar) možemo slobodno reći da cjelokupno spadamo u najstarije oblike organiziranog vatrogastva na tlu Republike Hrvatske. To svjedoči o svijesti i naprednim težnjama stanovništva našega kraja da prihvaća sve napredne ideje modernog građanskog društva. Naravno pri tome treba uzeti u obzir povijesne trenutke u kojima su se pojedina zbivanja događala.

Od 1873. godine do početka drugog svjetskog rata bilo je osnovano šest teritorijalnih dobrovoljnih vatrogasnih društava i to Bjelovar (1873.), Brezovac (1932.), Klokočevac (1934.), Rajić (1934.), Ždralovi (1935.) i Hrgovljani (1939.).

Nakon drugog svjetskog rata, a naročito 50-tih godina prošlog stoljeća, osnovano je 14 društava od čega 3 u tadašnjoj industriji, i to Galovac (1950.), Stančići (1950.), Veliko Korenovo (1951.), Gudovac (1952.), Velika Ciglena (1952.), Nove Plavnice i križevačka cesta (1952.), Željezničar (1952.), 5. MAJ (1952.), Obrovnica (1952.), Prespa (1952.), Novoseljani (1954.), Koestlin (1954.), Breza (1957.) i Letičani (1959.). Vidljivo je da je 1952. godina, kao i to desetljeće, bila naročito plodna u smislu osnivanja društava.

U nastavku do 1971. godine osnovano je još 4 društava Tvornica Šperploča (sadašnja Česma 1960.), Tomaš (1965.), Tvornica sireva (sadašnja Sirela 1968.) i INA (sadašnja INA Bjelovar 1970.).

Moramo reći da je u sastavu Vatrogasnog saveza Bjelovar bilo mnogo više društava, ali smo u ovom pregledu spomenuli samo ona koja teritorijalno pripadaju sadašnjem lokalnom ustroju.

Ovo razdoblje se pamti i po razvoju profesionalnog vatrogastva na našem području. Tako je od 1961. do 1964. godine bilo u tijeku osnivanje teritorijalne Profesionalne vatrogasne jedinice Bjelovar (sadašnja JVPG Bjelovara) čiji prvi zapovjednik je bio Martin Posavac. No o njoj više možete saznati na njenim stranicama.

1960. godine osnovana je profesionalna vatrogasna postrojba u ondašnjoj Tvornici šperploče, koja je kroz svoje postojanje mijenjala naziv preko Industrijske profesionalne jedinice Česma-Energana do danas kada je zbog novonastale gospodarske situacije ista podijeljena na dvije profesionalne postrojbe u gospodarstvu i to Kronospan CRO i Česma-SP. Ono što vrijedi istaknuti za ove postrojbe je visoko izražen osjećaj za jedinstvom, što je dokazano i na Vatrogasnoj olimpijadi u Varaždinu 2005. godine. Naime natjecateljsku desetinu su sačinjavali pripadnici obje postrojbe. Rezultat je 4. mjesto u Europi u kategoriji muški A profesionalne postrojbe.

Tijekom narednih 30 godina bilo je osnivanja, a nešto manje gašenja pojedinih društava. Mijenjanjem lokalnog ustroja prilagođavao se i ustroj vatrogastva, pa je tako nastao i Vatrogasni savez zajednica općina Bjelovar.

Kraj 80-tih i početak 90-tih donio je novo razdoblje koje je obilježila gospodarska i politička kriza, a naposljetku dogodio se i Domovinski rat kao posljedica srbo-četničke agresije na Republiku Hrvatsku. Tu situaciju je ublažilo osnivanje i djelovanje SIZ-a zaštite od požara krajem 80-tih godina.

Novonastala situacija je uveliko utjecala i na vatrogastvo, a čiji svjedoci smo i sami. Rat, novo gospodarstvo, otuđenje ljudi jednih od drugih, nekoliko izmjena ustroja i Zakona o vatrogastvu zasigurno je duboko ostavilo posljedice i na naše vatrogastvo. Značajnije posljedice su svakako gašenje mnogih društava, zastarjela i nedovoljna vatrogasna oprema i svaka druga, zapušteni vatrogasni objekti, prestanak mnogih društvenih aktivnosti kao organiziranje javnih zabava i vježbi koje su bile veliki izvor financiranja, djelovanje kulturnih sekcija (folklora, tamburaša), neadekvatno financiranje i druge. Vatrogastvo našeg kraja, kao i drugdje vjerujemo, nosioc je i širih društvenih aktivnosti, a pogotovo danas kada smo najčešće jedina organizirana udruga građana u manjim naseljima (ne uzimajući u obzir političke stranke) što predstavlja inicijalnu snagu kada se treba organizirati, bilo da treba obnoviti mjesne vatrogasne domove, sakupiti pomoć kada se dogodi nesreća u obitelji, pomoć u smrtnim slučajevima i slično, a sve sa osnova zajedništva bez obzira na životne razlike i bez naknade. Otuda, vjerujemo, i humani karakter naše velike vatrogasne obitelji.

VZG Bjelovara sredinom prvog desetljeća ovog stoljeća počinje značajnije mijenjati tu situaciju, a prvenstveno zahvaljujući boljoj financijskoj potpori Grada Bjelovara, koja je i nešto viša od zakonski propisanog minimuma, vlastitim sredstvima prihodovanim vlastitom djelatnošću (osposobljavanja iz protupožarnog minimuma, iznajmljivanje poslovnog prostora) pronalaženjem poslovno zainteresiranih tvrtki kao sponzora unaprijed osmišljenih, svrsishodnih aktivnosti, kadrovskoj ekipiranosti, stalnim usavršavanjem i osposobljavanjem kadrova kako u svojim članicama tako i u Uredu Zajednice, osnivanjem Ureda Zajednice i njegovim opremanjem te smještajem u vlastiti odvojeni prostor od drugih korisnika prostora u zgradi Zajednice, odličnim međusobnim odnosima sa Javnom vatrogasnom postrojbom Grada Bjelovara i nadležnim tijelima Grada Bjelovara, bolji poslovni kontakti sa poslovnim partnerima i udrugama na području Grada Bjelovara koji su rezultat i osobnih angažmana i prijateljstava dužnosnika Zajednice, ravnopravni odnos i međusobno uvažavanje i dogovaranje sve trojice dužnosnika Zajednice predsjednika, zapovjednika i tajnika itd.

Taj zamah u svestranom razvoju vatrogastva na području naše Zajednice značajno je usporila ekonomska i gospodarska kriza koja još uvijek traje. Samo iznimnim naporima i pozitivnom sviješću naših članova dobivamo svakodnevne bitke za odražavanjem postignutog.

Mogli bi još nabrajati, ali smatramo da je i ovo dovoljno da se dobije jasnija slika strategije rada u Zajednici, njenog ustroja i želje za moderno ustrojenom i opremljenom te stručno.osposobljenom vatrogasnom organizacijom Grada Bjelovara.

 
Redni br.  MuškiŽeneUkupno
1. Broj članova (svih ukupno) 1104  307  1411 
         
2. Operativno članstvo 275  23  298 
3. Izvršni 202  33  235 
4. Pričuvni 118  60  178 
5. Veterani  95  100 
6. Počasni 25  26 
7. Podupirajući 242  85  327 
8. Vatrogasni pomladak (6-12) 80  53  133 
9. Vatrogasna mladež (12-16) 67  47  114 
         
10. Bez zvanja 398  147  545 
11. Vatrogasna mladež 53  45  98 
12. Vatrogasni pripravnik 24  15  39 
13. Vatrogasac 389  77  466 
14. Vatrogasac I klase 77 11  88 
15. Vatrogasni dočasnik 49  51 
16. Vatrogasni dočasnik I klase 22  24 
17. Vatrogasni časnik 64  72 
18. Vatrogasni časnik I klase
19. Viši vatrogasni časnik
20. Viši vatrogasni časnik I klase
21. Počasni časnik
22. Počasni viši časnik

Ustrojstvo

Ustrojstvo

Vatrogasna zajednica Grada Bjelovara podijeljena je na 6 požarnih sektora:
 
1. PS Bjelovar: JVPG Bjelovara, PVPG Kronospan CRO, PVPG Česma-SP, DVD Bjelovar, DVDG Česma, INA Bjelovar, Sirela i Željezničar.
2. PS Nove Plavnice i Križevačka cesta: DVD Gornje Plavnice, Gudovac i Nove Plavnice i križevačka cesta.
3. PS Prespa: DVD Prespa, Tomaš i Velika Ciglena.
4. PS Prgomelje: DVD Breza, Prgomelje, Rajić i Stančići.
5. PS Veliko Korenovo: DVD Galovac i Veliko Korenovo.
6. PS Ždralovi: DVD Brezovac, Novoseljani i Ždralovi.